0

معرفی انواع سنبه‌ی چرمدوزی

معرفی انواع سنبه‌ی چرمدوزی

 

به طور ساده سنبه وسیله ایست برای سوراخ کردن جهت دوخت زدن یا اتصال یراق آلاتی مثل دکمه، پرچ و غیره که معمولا از جنس فولاد ساخته می‌شود.

سنبه‌ها با توجه به اندازه قطر سطح مقطع و بر اساس میلی متر شماره بندی می‌شوند.

از پرکاربردترین سنبه‌ها می‌توان به سنبه شماره ۱ و ۱.۵ برای دوخت کیف‌ها، شماره نیم، هنگامیکه نخ مورد استفاده ظریف می‌باشد و سنبه شماره ۲.۵ برای دوخت با تریشه اشاره کرد.

سنبه‌های شماره بالاتر، برای مثال سنبه شماره ۹ برای ایجاد محل نصب زیپ و…مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

انواع سنبه

سنبه تکی: این سنبه‌ها از سایزهای کوچک تا بزرگ موجود است. پرکاربردترین سنبه شماره نیم تا سه میل است. در صورت نازک بودن نخ می‌توان از سنبه‌ی شماره‌ی نیم استفاده کرد .

سنبه چند سر یا چنگالی: برای یکدست بودن سوراخ ها همچنین برای افزایش سرعت در سوراخکاری از این سنبه استفاده می‌کنند. سایز و فاصله‌ی سنبه‌ها از هم می‌تواند بسته به نوع کار متفاوت باشد.

سنبه اریب زن: برای ایجاد دوختی مورب و زیباتر از این سنبه استفاده می‌شود که دوخت را بسیار ظریف نشان میدهد و بعد از تمام شدن کار شبیه دوخت چرخ نمایان می‌شود .

کاربرد اریب زن با توجه به نوع کارتاندارای  اندازه‌های متفاوتی هست.

 

دستگاه‌های سوراخ کاری

پانچ دستی

ابزاری کارآمد برای سوراخکاری و دارای سنبه‌های تکی  با سایزهای متفاوت است. این پانچ برخلاف مشته ایجاد سر و صدا نمی‌کند و مناسب کار در آپارتمان است.

همچنین اگر سنبه‌های دستگاه آسیب ببیند براحتی قابل تعویض می باشد.

از مشکلات این دستگاه اینست که فقط می‌توان سوراخ های کنار کار را با این زد و اگر نیاز به سوراخکاری مثلا در وسط کیف دارید از این دستگاه  نمی‌توان استفاده کرد.

از این دستگاه برای اضافه کردن سوراخ های روی کمربند هم می توان استفاده کرد.

 

دستگاه  پرس یا پانچ رومیزی

این دستگاه نیز برای سوراخ کردن چرم بکار میرود.  مزیت استفاده از دستگاه پانچ دستی یا رومیزی بی صدا بودن آن و قدرت بالا می‌باشد. همچنین قابلیت اتصال سری‌های مختلف از جمله دکمه زن، پرچ، منگنه و غیره را نیز دارد.

نکات مهم در استفاده از سنبه‌ها

هیچگاه زیر سنبه صفحه سفت یا سنگی قرار ندهید. چرا که باعث شکسته شدن نوک سنبه شما می‌شود. استفاده از تخته تفلون بهترین گزینه می‌باشد.

برای کم کردن صدای ضربه، به زیر مشته خود یک تکه چرم یا اشبالت بچسبانید.

اگر از سنبه چندسر استفاده می‌کنید برای سوراخ شدن کامل چرم لازم است که مشته خود را در انتهای دسته سنبه بر روی چند ناحیه ضربه بزنید. (نه فقط وسط دسته)

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *