0

اوتلِت (Outlet) چیست؟

 اوتلِت (Outlet) چیست؟

واژه اوتلت‌ها (Outlet) به معنای حراج ویژه است و به دو صورت فروشگاهی (Outlet Store) و کارخانه‌ای (Factory Store) شناخته شده است. اوتلت‌های فروشگاه‌هایی آنهایی هستند که محصولات برندهای دیگر را با تخفیف فوق العاده عرضه می‌کنند.

تفاوت این اوتلت دو در این است که در مدل کارخانه‌ای، یک برند فروشگاه اختصاصی‌ای تاسیس می‌کند و فقط محصولات خود را به فروش می‌رساند اما در مدل فروشگاهی مالک آن فروشگاه محصولات را به صورت عمده از کارخانه یا تمامی برندهای معروف می‌خرد و در فروشگاه خود عرضه می‌کند.

دلیل این تخفیف‌ها چیست؟

ممکن است تصور کنید اجناس موجود در این اوتلت‌ها، معیوب یا خیلی قدیمی هستند. اما واقعیت این است که وقتی فصل فروش محصولی به پایان برسد این برندها دست به تخفیف می‌زنند. چرا که درآخر فصل برخی از محصولات تک‌سایز و تک‌رنگ می‌شوند. علاوه بر این، هزینه‌های انبارداری و نگهداری محصول برای سال بعد نیز بسیار بالاست. بنابراین برای این تولیدکنندگان به صرفه تر است که از شر این محصولات راحت شوند.

با این ترفند، فروشنده از هزینه‌های انبارداری و خرابی‌های احتمالی کالا جلوگیری می‌کند و خریدار نیز با تخفیف ‌فوق‌العاده می‌تواند محصولات برند مورد علاقه خود را با کیفیت اصلی و با تخفیف ویژه خریداری کند.

تاریخچه اوتلت به کی بر می‌گردد؟

اوتلت‌ اولین‌بار در دهه ۱۹۳۰ در شرق آمریکا ظاهر شد. در آن زمان کارخانه‌ها محصولات آخر فصل یا اضافی خود را با قیمت‌های بسیار پایین به کارمندان خود می‌فروختند. مدتی بعد در سال ۱۹۳۶ یک برند پوشاک مردانه با نام Anderson Little یک فروشگاه  مستقل از از فروشگاه‌های خود تاسیس کرد و محصولات مازاد  خود را برای فروش به عموم عرضه کرد.

کمی بعد در کانادا، انگلستان، ژاپن و دیگر نقاط دنیا فروشگاه‌های اوتلت تاسیس شدند و درحال حاضر اکثر برندهای معتبر پوشاک دارای شعب اوتلت در تمام دنیا می‌باشند. تنوع محصولات، کیفیت بالا و قیمت‌های بسیار مناسب موجب استقبال  مردم از این کالاها شده است و امروزه وجود اوتلت‌های بزرگ در هر کشور یکی از عوامل جذاب برای گردشگران است و می‌تواند عاملی برای جذب توریست از سایر کشورها تلقی شود.

 

بزرگترین اوتلت‌های دنیا در کجا قرار دارند؟

تقریباً تمام برندهای معروف  پوشاک، کفش و عطر دارای اوتلت‌های بزرگی در سراسر دنیا هستند و مازاد محصولات خود را بدون واسطه و با تخفیف به فروش می‌رسانند. از جمله این اوتلت‌ها می‌توان به اوتلت موجود در دهکده La Vallee در نزدیکی پاریس، اوتلت موجود در دهکده Bicester در نزدیکی لندن، اوتلت دهکده‌ی توریستی سیسیل در ایتالیا و اوتلت موجود در Gotemba ژاپن اشاره کرد که هر ساله گردشگران زیادی را جهت بازدید و خرید این محصولات به این اوتلت‌ها جذب می‌کند.

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *